Chindia Târgoviște a dat de pământ cu Farul în campionat! Daniel Popa, “dublă” în disputa cu echipa lui Gică Hagi

Chindia Târgoviște tot mai bine în campionat! Formația dâmbovițeană a ajuns, sâmbătă după-amiază, la al doilea succes consecutiv în Liga 1, după ce a răpus-o pe Farul Constanța, cu scorul de 2-0, într-un joc ce a contat pentru etapa a 9-a.

Pe arena “Ilie Oană” din Ploiești, Chindia a deschis scorul prin Daniel Popa, în minutul 40, după ce l-a bătut pe fostul său coleg Marian Aioani, cu care a scăpat singur, după ce la depășit într-un duel unu la unu pe Ghiță.

În ultimele secvențe ale primei reprize, Chindia a avut șansa de a-și dubla avantajul pe tabelă, dar șutul său s-a oprit în bară, după care a ieșit afară din teren.

În actul secund, Chindia s-a dovedit din nou superioară  „marinarilor”, iar cu șase minute înainte de final, același Daniel Popa a lovit poarta adversă. După ce a scăpat de fundașii adverși, „Popică” a rămas singur cu Aioani și l-a executat încă o dată pe tânărul portar dâmbovițean, stabilind scorul final al întâlnirii.

După succesul cu Farul, Chindia a urcat pe locul 9 în clasament cu 12 puncte acumulate. Victoria cu Farul a fost a treia din acest sezon pentru târgovișteni, după cele cu CS Mioveni și Dinamo.

La capătul celor două reușite cu Farul, Popa a devenit principalul marcator al Chindiei în acest sezon, cu 3 goluri reușite.

Etapa viitoare, în deplasare, Chindia va întâlni pe FC Argeș.

Chindia Târgoviște – Farul Constanța  2-0 (1-0)

Marcator: D. Popa (40, 84).

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Iacob, C. Dinu – Dulca, Popadiuc (90 Rouboulakos) – Neguț, M. Șerban (87 A. Șerban), Cantave – D. Popa (97 Corbu). Antrenor: Emil Săndoi.

Farul: Aioani – Dussaut(46 Mladen), Larie, Ghiță, Boboc – Artean, R. Pires (46 Dobrosavlevici), Purece (76 A. Petre) – Ganea (61 Ciobanu), Betancor, Pitu (46 Enes Sali). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Sursă foto: Chindia Târgoviște