Chindia Târgoviște a încheiat anul cu înfrângere. Iarna se anunță destul de răcoroasă pentru roș-albaștrii

Chindia Târgoviște a dezamăgit din nou în campionat. La ultimul joc din acest an, dâmbovițenii nu au putut emite prea multe pretenții și au pierdut cu 1-3 duelul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, susținut în deplasare.

Roș-albaștrii au început bine jocul cu ardelenii, iar la jumătatea primei reprize au deschis scorul prin Ivancic, dintr-o poziție suspectă de ofside. Atacantul croat a marcat din fața porții printr-o foarfecă laterală, după ce, în prealabil Yameogo trimisese mingea în transversală.

Patru minute mia târziu, gazdele au restabilit egalitatea prin Vașvari, dintr-un penalty obținut de Carnat, după ce a fost faultat în careu de Novac.

Dezastrul pentru Chindia a survenit în actul secund, când Sepsi a marcat de două ori, prin F. Ștefan (77) și D. Flores (86), iar târgoviștenii au rămas în inferioritate numerică pe teren după eliminarea lui Yameogo (80), pentru acumularea a două cartonașe galbene.

După pierderea jocului cu Sepsi, Chindia a încheiat anul cu înfrângere, iar iarna se anunță destul de răcoroasă în rândul grupării dâmbovițene. După 22 de meciuri susținute, Chindia se află pe locul pe locul 12, pe poziție de baraj, cu doar 21 de puncte acumulate.

În etapa cu numărul 23 a campionatului, programată la început de februarie, Chindia va evolua împotriva lui FC Botoșani, pe teren propriu.

Sepsi Sfântu Gheorghe – Chindia Târgoviște  3-1 (1-1)

Marcatori: Vașvari (27 – pen), F. Ștefan (77), D. Flores (86)/ Ivancic (23).

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, F. Ștefan – Fulop (84 Velev), Vașvari, Deaconu (50 D. Flores) – Carnat (63 Karanovic), Safranko, Ștefănescu. Antrenor: Leo Grozavu.

Chindia: Aioani – Benga, Dudea, Leca – Yameogo , Novac, Bic, Negrea (46 Dumitrașcu) – Rață (79 Burlacu) – Neguț, Ivancic (84 Pițian). Antrenor: Viorel Moldovan.

Sursă foto: AFC Chindia Târgoviște/ Marius Tudor