Bătaie generală la un meci din Dâmboviţa. „Zici că a fost iadul pe pământ”

Sâmbăta Mare a Paștelui a fost una neagră pe terenul din Săcuieni. La meciul dintre Viitorul Ocnița și Voința Tătărani, ce a contat pentru etapa 19-a din Onoare Nord, a ieșit bătaie generală. Pe tentativa de teren, unde nu există gard împrejmuitor sau vestiare, ci doar un câmp, în care au fost fixate două porți, portarul formației gazdă a încasat-o zdravăn de la spectatorii huligani ai grupării din Tătărani.

Din cauza violențelor precum în filme, arbitrul Mugurel Ciocmată a fost nevoit să fluiere sfârșitul jocului mai devreme, în minutul 70, la scorul de 3-1 pentru Ocnița. “Totul a pornit în minutul 60 și ceva, de la o schimbare de jucători. Goal-keeperul  echipei gazdă nu mai putea să evolueze. În timp ce portarul ieșea afară, delegatul Voinței  s-a dus l-a arbitru și i-a transmis că vrea să facă contestație pe acesta că li s-a părut suspect. Din ce-am văzut eu de pe margine, arbitrul i-a spus portarului să rămână la stadion până la final. Până să părăsească terenul de joc, portarul le-a arătat suporterilor de la Tătărani semne obscene și i-a înjurat continuu.  În acel moment, oamenii care stăteau lângă plopi și care beau țuică, vin și tot așa, ca de Paște, au cerut socoteală portarului de ce îi înjură dacă oficialii Tătăranului vor să facă contestație pe el. Portarul tot mai tupeu s-au îndreptat spre fanii Tătaraniului și atunci s-a iscat o bătaie generală cum doar în filme se poate vedea. Pentru început potarul a vrut să-i lovească, dar și spectatorii de la echipa oaspete au ripostat. În acel meleu au mai venit și jucători de la Ocnița și așa bătălia s-a întins vreo zece minute, până când arbitrul a fluierat finalul întâlnirii. Vreo zece minute s-au bătut precum chiorii. Zici că a fost iadul pe pământ! La un moment dat am avut impresia că totul se calmase, dar a fost doar o aparență. Pe teren au ajuns vreo trei-patru spectatori de la Tătărani și-au sărit pe portarul din Ocnița. Acești indivizi i-au dat bătaie portarului până cand a picat la pământ. Cel care l-a scăpat pe portar a fost arbitrul. Acesta a intervenit oprindu-i pe bătăuși și după care imediat a fluierat finalul jocului și toți de pe margine s-au urcat în mașini si au plecat spre case. Parcă toți au fost teleghidați. Nu a venit nimeni nici de la poliție și nici de la jandarmi. Oameni de ordine nu prea au existat, iar cei de la Tătărani au fost mai mulți decât cei de la Ocnița. Cert e și faptul că spectatorii de Tătărani erau rupți de beți”, ne-a declarat cu lux de amănunte firul violențelor de pe terenul din Săcuieni un spectator lucid și cunoscător al fenomenului.