Baschet feminin. Înfrângere usturătoare pentru CSM Târgoviște în sferturile Cupei României

CSM Târgoviște a încheiat în genunchi prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet feminin. Formația dâmbovițeană a cedat categoric  disputa cu CSM Satu Mare (36-82) de pe teren propriu și a arătat încă o dată că traversează o perioadă extrem de delicată, ajungând la a patra înfrângere consecutivă. Cum târgoviștencele nu s-au regăsit deloc în meciul de mierduri după-amiază, sătmărencele au dat recital la panoul gazdelor, câștigând de o manieră categorică fiecare sfert al întâlnirii. După prima dispută din sferturile Cupei, scorul a devenit 4-1 pentru Satu Mare în confruntările directe din acest sezon cu CSM Târgoviște. Până la disputa din competiția KO, sătmărencele mai ieșise de trei ori câștigătoare în duelurile din campionat. Înfrângerea dură suferită pe teren propriu face din CSM Târgoviște să nu mai păstreze prea multe șanse de calificare în Final Four-ul Cupei. Manșa retur dintre cele două formații va avea loc pe 6 martie la Satu Mare.

CSM Târgoviște – CSM Satu Mare  36-82 (10-20, 16-23, 7-20, 3-19)

Marcatoare:

CSM Târgoviște: A. Stoenescu 9 p, T. Neagu 2, P. Poole 4, L. Vaida 4, L. Toma 2, M. Coker 4, T. Kilin 11.

CSM Satu Mare: Kadar 5, A. Mandache 14, B. Denson 16, P. Amukamara 8, D. Lloyd 11, A. Olah 9, A. Huțanu 2, A. Lazăr 5, M. Tavic 2, K. Baltic 10.