Baschet. CSM Târgoviște, înfrântă de campioana României în campionat

CSM Târgoviște a încheiat printr-o înfrângere duelul cu Sepsi Sfântu Gheorghe la baschet feminin, ce a contat pentru etapa a treia, din cadrul fazei a doua a Ligii Naționale.

În disputa cu formația din Covasna, susținut pe teren propriu,  dâmbovițencele au cedat cu 63-89. Târgoviștencele nu au putut lua niciun sfert adversarei pe durata întâlnirii. Singurul sfert în care sportivele lui Cătălin Tănase au ținut piept ardelencelor a fost al doilea, când scorul a fost 18-18.

În disputa de sâmbătă, principala marcatoare a jocului a fost Chrissi Givens, de la Sepsi, cu  24 de puncte realizate. În schimb, de la CSM, cea mai eficientă jucătoare a fost Alexandra Ghiță, cu 16 puncte contabilizate.

Etapa viitoare, în deplasare, târgoviștencele vor înfrunta pe CSM Satu Mare.

CSM Târgoviște – Sepsi Sfântu Gheorghe   63-59 (19-25, 18-18, 12-31, 14-15)

Marcatoare

CSM: A. Chivu 10p, L. Toma 8, G. Irimia 12, A. Ghiță 16, A. Stoenescu 15, D. Tănase 2.

Sepsi: J. Pasic 10, N. Demeter 2, N. Orban 4, J. Vucetic 2, K. Topuzovic 8, A. Mandache 22, A. Părău 13, C. Givens 24, N. Butler 4.