Aventură încheiată la Roland Garros! Sorana Cîrstea, eliminată în optimile de finală

Stop joc pentru Sorana Cîrstea (54 WTA) la Roland Garros! Tenismena din Târgoviște, în vârstă de 31 de ani, s-a oprit în optimi la puternicul turneu, după ce a fost învinsă de slovena Tamara Zidansek (85 WTA), cu scorul de 7-6 (4), 6-1. Disputa dintre cele două jucătoare a luat sfârșit după o oră și 26 minute de joc.

După înfrângerea cu Zidansek, Cîrstea a ratat egalarea celei mai bune performanțe pe care a obținut-o la Roland Garros: sferturile de finală în 2009.

Pentru participarea în optimi, Sorana s-a ales cu 170 000 de euro și 240 de puncte WTA.

În clasamentul LIVE, târgovișteanca a urcat 9 poziții, până pe locul 45, consemnându-se revenirea româncei în primele 50 de jucătoare ale lumii.