Doi tineri au fost depistați, vineri, drogați la volan pe drumurile din Dâmbovița. Unul are 19 ani, iar celălalt 22 de ani. Primul, de fel din Răzvad, a fost depistat de oamenii legii pe Șoseaua Găești din Târgoviște, iar al doilea, din Lucieni, a fost depistat pe un alt drum extrem de circulat din județ.
“La data de 24 martie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe Șoseaua Găești, din municipiul Târgoviște, un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, din comuna Răzvad.
Acesta a fost testat pentru depistarea consumului unor substanțe psihoactive, prezentând un rezultat pozitiv.
Un alt tânăr de 22 de ani, din comuna Lucieni, a fost oprit în trafic, pentru control, iar, în urma testului efectuat pentru depistarea consumului unor substanțe interzise, a fost prezentat un rezultat pozitiv.
Cei doi au fost conduși la spital pentru recoltarea de probe biologice”, au transmis polițiștii dâmbovițeni.
De asemenea, un alt tânăr, de 22 de ani, din comuna Comișani, este cercetat de polițiștii de la Serviciul Rutier după ce ar fi condus un autoturism, pe raza localității, deși s-ar fi aflat sub influența alcoolului.
În urma testării cu aparatul etilotest, bărbatul a prezentat o alcoolemie cu o valoare de 0,79 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru recoltarea de probe biologice.
În cauză, în toate situațiile, polițiștii au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.