Veste bună pentru Târgoviște în cadrul proiectului de modernizare radicală a transportului public local!
10 autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid, destinate Primăriei Municipiului Târgoviște, au ajuns în România!
”Autobuzele se află la reprezentanța Mercedes-Benz din București, unde sunt pregătite pentru livrarea care va avea loc în prima parte a lunii martie, cu precizarea ca alte 10 autobuze au plecat deja din Germania”, a precizat primarul municipiului, Cristian Stan.
Vă reamintim că între Primăria Târgoviște si Mercedes-Benz a fost semnat un contract de furnizare a 28 de autobuze hibrid diesel-electric, urmând ca în cursul lunii martie să fie livrate integral.
Totodată, edilul Târgoviștei reamintește că autobuzul Citaro ”reprezintă coloana vertebrală a transportului public în toată Europa, cu peste 55.000 de vehicule livrate.
Versiunea Hybrid a acestui autobuz și-a dovedit performanțele privind fiabilitatea și rentabilitatea, fiind achiziționat în volume semnificative de către operatorii de transport din Berlin, Stuttgart, Munchen, Rotterdam, Cracovia sau Madrid”
Autobuzele care vor circula și la Târgoviște sunt echipate cu:
– Senzori numărare călători;
– Sistem informare călători audio-video in/out bus – panouri LED;
– LCD – 21.5″;
– Sistem CCTv interior bus + video exterior – 4 camere interioare si 2 camere exterioare;
– Sistem comunicare audio-video șofer călători;
– Computer de bord;
– Echipament de vanzare bilete – instalat în bus, la șofer, cu opțiune de validare;
– Validator dual;
– Modul comunicații autobuz-CAN;
– Terminal controlori;
– Automat de reîncărcare bilete (instalat în autobuz);
– Sistem integrat de gestiune si diagnosticare electronică;
Valoarea contractului este de 44.720.680 lei, fără TVA, iar finanțarea este asigurată prin fonduri europene.
Totodată, subliniem că acesta este alt proiect, diferit de cel de 42.562.374,36 lei, fără TVA, tot cu finanțare europeană și al cărui contract de execuție a fost semnat zilele trecute de primarul târgoviștean. În cadrul acestui al doilea proiect, se au în vedere nu numai achiziționarea de vehicule ecologice (altele), ci și construirea infrastructurii necesare transportului, modernizarea şi reabilitarea infrastructurii rutiere pe coridoarele deservite de transport public în orașul nostru.