Zece karateka dâmbovițeni au cucerit Malta! Sportivii antrenați de Vasile Leurzeanu au obținut şapte medalii de aur

Sportivii antrenați de Vasile Leurzeanu s-au comportat la înălțime la Campionatul European de karate WUKF. Numai puțin de cinci dintre ei au devenit campioni europeni la capătul concursurilor în care au fost angrenați. Dintre toți sportivii pucioseni care au reprezentat România la Europenele din Malta, Bianca Georgiana Ciocoiu, legitimată la CSU Brașov, a avut parte de un parcurs foarte bun pe durata întregii competiții.

Aceasta a devenit campioană europeană pe echipe, la kumite, alături de echipa de senioare shobu sanbon a României. De asemenea, Bianca a mai cucerit la senioare, două medalii de argint la kumite individual open și kumite individual +65 kg, dar și una de bronz la echipe, în proba de kumite shobu sanbon, cu echipa României. Tot la seniori, campion european a ajuns și Albert Bătăiosu (CS Politehnica Cluj Napoca), care s-a impus la kumite individual, categoria 65 de kilograme. În schimb, în proba de kumite shobu sanbon pe echipe, alături de echipa României a intrat în posesia medaliei de argint. La cadeți, cu titlul european au ajuns acasă Crina Leurzeanu și Hara Gabriela Munteanu. De asemenea, la copii, medaliată cu aur a fost Bianca Popescu, sportivă legitimată la Kidava Pucioasa. La Campionatul European de karate WUKF, sportivii dâmbovițeni au cucerit un total de 21 de medalii, dintre care 7 au fost de aur, 9 de argint și 5 de bronz. Lotul României pentru Europene a cuprins peste 100 de sportivi, iar județul Dâmbovița a fost reprezentat de 11 karateka. La ediția din acest an a Europenelor de karate WUKF au participat peste 1 800 de sportivi, ce au reprezentat 56 de țări, în probele de kata și kumite.

Lista sportivilor dâmbovițeni medaliați la Campionatul European de karate WUKF

Bianca Georgiana Ciocoiu (CSU Brașov)

• locul 1 kumite echipe shobu sanbon senioare;
  • locul 2 kumite individual open senioare;
  • locul 2 kumite individual senioare cat. +65 kg;
  • locul 3 kumite echipe shobu sanbon rotativ senioare.

Albert Bătăiosu (CS Politehnica Cluj Napoca)

• locul 1 kumite individual seniori, cat. 65 kg;
  • locul 2 kumite echipe shobu sanbon rotativ seniori.

Crina Leurzeanu (CSU Brașov)

• locul 1 kumite echipe rotativ shobu ippon 15-17 ani;
  • locul 1 kumite echipe shobu ippon 15-17 ani;
  • locul 3 kumite individual feminin shibu ippon open 15-17 ani.

Hara Gabriela Mocanu (CSU Brașov)

• locul 1 kumite echipe shobu ippon 15-17 ani.

Bianca Popescu (CS Kidava Pucioasa)

• locul 1 kumite individual feminin shobu nihon 12 ani – 155 cm;
  • locul 3 kata feminin 12 ani.

Armando Drăghici (CSU Brașov)

• locul 2 kumite individual masculin shibu sanbon 15-17 ani, cat. 55 kg;
  • locul 2 kumite echipe shobu sanbon 15-17 ani.

Andrei Mihnea Bătăiosu (CSU Brașov)

Octavian Andrei Măcelaru (CSU Brașov)

Bogdan Șerban (CSU Brașov)

• locul 2 kumite shobu ippon individual juniori;
  • locul 3 kumite echipe shobu ippon rotativ seniori;
  • locul 3 kumite echipe shobu ippon seniori.

Raul Mușescu (CSU Brașov)

• locul 2 kumite individual shobu sanbon masculin 13-4 ani, cat. 55-65 kg.

Un alt sportiv care a făcut parte din delegația sportivilor dâmbovițeni pentru Europenele de karatea WUKF a fost Ștefan Diaconu, dar acesta nu a prins nici un loc pe podium.