Victorie dramatică pentru Chindia! Formaţia lui Viorel Moldovan a revenit pe primul loc

0

Chindia Târgoviște a revenit în fruntea podiumului Ligii a 2-a! Duminică după-amiază, roș-albaștrii au câștigat dramatic în fața lui ASU Poli Timișoara, cu 2-1, în penultimul joc din acest an. Cele trei puncte obținute cu bănățenii iau dus pe dâmbovițeni să i-a fața Sportului Snagov, echipă care acaparase prima treaptă a podiumului imediat după terminarea turului de campionat.

Târgoviștenii au trebuit să tragă din greu până și-au asigurat victoria cu ASU Poli. Pe teren propriu și pe un frig năprasnic, elevii lui Viorel Moldovan au tremurat serios în fața unui adversar care a deschis scorul, prin Ionuț Plămadă, în minutul 72. Chindia a restabilit egalitatea două minute mai târziu, prin Alin Dudea, jucător ce a transformat fără emoții un penalty, obținut de Neguț, în urma unui cadou oferit de arbitrul Marius Naidin. Marea bucurie a roș-albaștrilor în partida cu timișorenii a survenit pe final de joc, când Andrei Lungu a reluat cu capul la rădăcina barei din stânga lui Munteanu. Reușita de 2-1 i-a dus pe târgovișteni să devină câștigători ai meciului, dar în același timp să ajungă la borna de 14 meciuri fără înfrângere. Pentru a fi siguri că pot termina anul pe primul loc Chindia va fi nevoită să obțină un rezultat pozitiv la sfârșitul săptămânii cu Universitatea Cluj, advesar care s-a dovedit redutabil în ultima perioadă. Așadar, în fieful “Șepcilor Roșii” târgoviștenii trebuie să facă un joc cu mult peste ce a arătat în ultimele partide din campionat!

Chindia Târgoviște – ASU Poli Timișoara   2-1 (2-1)

Marcatori: Dudea (74 –pen), Lungu (90)/ Plămadă (72).

Chindia: I. Popescu – Martac, Vătavu (75 C. Stoica), Dudea, C. Dinu – Acasandrei (55 Lungu), Mihaiu, Novac, Manea (55 Șerban) – Florea, Cherchez. Antrenor: Viorel Moldovan.

ASU Poli: Munteanu – Nicolescu, Mera, Scutaru, Cojocaru – Lazăr, Vidrășan (56 Coadă) – Schieb (33 Miholca), Ignea, Bedea – Plămadă (88 Bozian). Antrenor: Cosmin Petruescu.