Un alt scandal în fotbalul dâmboviţean! „Jucătorii nu au semnat”

0
527

Meciul FC Brezoaele – Olimpicii Ulmi (2-0), ce a contat pentru ultima etapă a turului de campioant din cadrul Ligii a 4-a, a fost unul extrem de scandalos. Primul moment controversat a apărut cu puține momente înainte de startul partidei, când arbitrul asistent Nicolae Hâncianu a fugit de la stadion, pe motiv că ar fi fost înjurat de câțiva juniori ai formației gazdă.

Al doilea moment scandalos a apărut în pauza meciului, când oficialii de la Olimpicii Ulmi au contestat trei jucători de la Brezoaele, iar arbitrul Adrian Ioniță nu a luat la cunoștiință că acei jucători contestați nu au semnat pe raportul de joc. Mai mult de atât, se pare că, la finalul întâlnirii “fluierașul” nu le-a oprit nici legitimațiile, așa cum reiese dintr-o informare înaintată de Vasile Dan (delegat la Olimpicii Ulmi) către AJF Dâmbovița. “În pauza dintre reprize, Dan Vasile, delegatul celor de la Olimpicii Ulmi, a anunțat pe arbitrul partidei, Adrian Ioniță, că vrea să facă contestație pentru substituire pe jucătorii cu nr. 13, Raicu Adrian, cu nr. 22, Sandu Florin și nr. 20, Dobre Robert, de la FC Brezoaele. A completat în raportul de arbitraj contestația, iar delegatul celor de la FC Brezoaele a fost chemat de arbitru și a semnat de luare la cunoștiință. Jucători mai sus menționați nu au completat în raportul de arbitraj datele personale și nici nu au semnat, cum ar fi fost regulamentar, conform art. 50.2 a din ROAF. Repriza a 2-a a început, iar Dan Vasile i-a comunicat observatorului partidei, Stoica Gheorghe (care nu a fost în cabina arbitrilor la pauză), acest fapt. La terminarea partidei, nici legitimațiile celor trei jucători nu au fost reținute de arbitru, cum ar fi fost normal. Conform art. 26.4 din ROAF, întrucât jucătorii nu au completat datele personale și nu au semnat, sunt considerați vinovați de substituire, iar meciul se omologhează cu 3-0 pentru Olimpicii Ulmi. Am concluzionat aceasta, deoarece dvs. CCD Dâmbovița ați judecat cazul dintre Petrești și FC Brezoaele, din etapa a 33-a din 03.06.2017, în care Petrești a contestat pentru substituire pe jucătorul Floris Florea, de la FC Brezoaele. Verdictul s-a amânat după terminarea campionatului, iar jucătorul Floris Florea a plecat din țară, la muncă, pentru cinci săptămâni. Deși arbitrul Denisa Comănoiu a făcut fotografie jucătorului, pe care va prezentat-o și toată lumea știa că el joacă de o viață la Brezoaele, dumneavoastră ați decis ca Petrești să câștige meciul, conform art. 26.4. El nu a îndeplinit una dintre condiții (prezentarea în fața comisiei) aș acum nici cei trei jucători de la Brezoaele pe care i-am contestat noi, nu a îndeplinit o condiție (să-și scrie datele și să semneze în raportul de arbitraj). Davă vă amintiți, după această decizie a retrogradat Pucioasa în locul celor de la Petrești. Deoarece sunteți cam aceeași comisie de acum 5 luni, vă rugăm să ne comunicați în scris, de ce ați luat decizii diferite pentru aceeași abatere “nemo legem ignorare censetur” (necunoașterea legii nu te absolvă de răspundere), în caz că nu vreți să ne motivați că jucătorii și delegatul de la FC Brezoaele nu știau că trebuie să-și completeze datele personale în raport și să semneze”, se arată într-o adresă a celor de la Olimpicii Ulmi trimisă către AJF Dâmbovița. La ultima ședință a CCD, chiar dacă au fost mai multe nereguli la acest joc, s-a menținut decizia din teren, 2-0 în favoarea celor de la FC Brezoaele.