Trei fotbaliști dâmbovițeni, la un pas de o calificare istorică cu România în semifinalele Campionatului European U21

Echipa națională de tineret a României, ce are în componență și trei fotbaliști dâmbovițeni, arată perfect la Campionatul European U21, găzduit în această vară de Italia și San Marino. Aseară, micii “tricolori” și-au asigurat în mare parte prezența în semifinalele turneului continental, după ce au învins Anglia cu 4-2, la capătul unui meci nebun, unde toate cele șase goluri au fost marcate în ultimul sfert de oră ale întâlnirii. Reușitele României au fost semnate de Pușcaș (76 – pen), I. Hagi (85), F. Coman (88, 90-2), iar pentru Anglia au înscris Demarai Gray (79) și Abraham (86). Dintre fotbaliștii dâmbovițeni care au evoluat în memorabilul meci cu britanicii au fost portarul Ionuț Radu și atacantul Andrei Ivan. Ambii au început partida din primul minut, iar în minutul 63 Ivan a fost substituit de Coman, eroul jocului de la Cesena. În primele minute ale întâlnirii, Ivan a trecut pe lângă deschiderea scorului, irosind două mari ocazii, iar goal-keeper-ul Ionuț Radu a făcut din nou partidă mare, blocând mai multe șuturi periculoase ale englezilor trimise pe spațiul porții. Al treilea dâmbovițean prezent cu naționala U21 a României la acest European este portarul Andrei Vlad, care a luat loc pe banca de rezerve. Luni seara, de la ora 22.00, România înfruntă Franța, în ultimul joc din faza grupelor.