Tenismen dâmbovițean în formă maximă! Andrei Voican luptă astăzi pentru titlul de campion național

0

Tenismenul Andrei Voican merge ceas la Campionatul Național individual de iarnă Under 14. Sportivul legitimat la CS Târgoviște, antrenat de Pompiliu Nedelcu, s-a calificat, ieri, în finala turneul găzduit de municipiul București. În disputa pentru urcarea în ultimul act, Voican l-a depășit în semifinale pe Alin Fătu (AS Tenis Club București), cu 6-1, 6-4.

Tot în două seturi, târgovișteanul și-a învins adversari pe care i-a întâlnit în primele faze ale Naționalelor de iarnă. În primul tur a trecut de Andrei Latis (Știința Constanța) – 6-0, 6-1, în turul al doilea de George Cosma (Asociația Clubul Sportiv București) – 6-0, 6-1, iar în sferturi l-a depășit pe Darius Bălan (TC Stănică Craiova) – 6-0, 6-4. În finala concursului, Voican îl va înfrunta pe Mihai Lungu, de la CSM Oradea. La aceste Naționale, sportivul antrenat de Pompiliu Nedelcu a plecat din postura de favorit 2. De asemenea, la dublu, unde a făcut pereche cu Alin Fătu, s-a oprit în semifinale. Un alt tenismen de la CS Târgoviște care a luat parte la Naționalele U14 a fost și Vasile Duță, care s-a oprit în turul 2 la simplu și în semifinale la dublu. De asemenea, Oana Marinescu, de la Sorana Sport Club Târgoviște, a fost eliminată în primul tur, atât al simplu, cât și la dublu.