Tenis de masă. A urcat din nou pe podium la cadeți! Darius Movileanu a obținut medalia de argint în proba de dublu la Openul Ungariei

0

Târgovișteanul Darius Movileanu (13 ani) continuă să strângă rezultate notabile la competițiile internaționale de tenis de masă la care participă. Sportivul legitimat la CSA Steaua București a obținut medalia de argint la Openul de juniori și cadeți al Ungariei, în proba de dublu.

În cadrul concursului de cadeți (13-15 ani), dâmbovițeanul a făcut pereche cu Andrei Tomică, de la CS Pristavu Câmpulung Muscel. În disputa pentru medalia de aur, perechea dâmbovițeano-musceleană a pierdut în fața binomului din Taipei, format din Yun Cheng Huang/ Yun Jun Li, cu scorul de 2-3 (14-12, 8-11, 5-11, 12-10, 9-11). Movileanu s-a aflat la a doua participare la Openul Ungariei, după cea din urmă cu un. Sportivul antrenat de Ionuț Seni și Alexandru Gheorghe a mai cucerit în acest an la cadeți, tot în proba de dublu, medalia de argint la Campionatul European. În schimb, la sfârșitul lunii octombrie, Movileanu a debutat în Superliga de seniori a României pentru CSA Steaua. La sfârșitul acestei săptămâni, târgovișteanul va lua parte la Campionatul Național de tineret (U21), iar la începutul lunii decembrie va participa la Cupa României pentru seniori.