Târgovișteanca Mihaela Radu este regina României la box feminin

Pugilista Mihaela Radu a devenit din nou regină a României! Sportiva Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a ajuns pentru al doilea an consecutiv campioană a României în ringul constănțean. Dacă sezonul precedent a cucerit titlul național la Mangalia, de această dată, campioană  a devenit la Eforie Nord, la Complex Marea Neagră.

Mihaela a obținut medalia de aur la categoria +81 de kilograme, după ce a învins-o în finală, la puncte (5-0), pe Alice Brătianu, de la CSM Muscelul Câmpulung. Până la disputa din ultimul act, pugilista de la CSM Târgoviște a trecut prin KO, în prima repriză, de Andra Budescu, de la CSM Călărași. Obținerea unui nou titlu de campioană de către Mihaela l-a bucurat nespus de mult pe Nicu Tamaș, antrenorul secției de box de la CSM Târgoviște. “Un rezultat excelent bifat de Mihaela la Eforie Nord. A demonstrat încă o dată că este regină în România și că nu are adversar la categoria supergrea. În finală a învins o pugilistă care a cântărit cu 63 de kilograme mai mult decât ea. Sper ca de aici înainte clubul nostru să-i acorde mai multă atenție și să o ajute să participe la Campionatul Mondial pentru senioare”, ne-a declarat Nicu Tamaș. După performanța de la Eforie Nord, Mihaela a fost selecționată în lotul național al României, la categoria supergrea. Pe lângă cele două titluri de campioană națională, pugilista de la CSM a terminat pe primul loc și la Cupa României, în urmă cu un sezon. Tot în finala Campionatului Național de la Eforie Nord, alte trei pugiliste de la CSM Târgoviște au obținut medalii. Astfel, la tineret, la categoria 75 de kilograme, Ștefania Ionescu a obținut argintul, iar la senioare, Elena Dobre (51 kg) și Alina Nedelcu (75 kg) au intrat în posesia bronzului.