A strălucit în ringul din Sighișoara! Andrei Grigore a obținut medalia de aur la Cupa României de box pentru tineret

0

Unul dinte cei mai promițători boxeri dâmbovițeni a făcut spectacol la ediția din acest an a Cupei României pentru tineret. Andrei Grigore, pugilist legitimat la CSM Târgoviște, și-a arătat din nou adevărata valoare și a terminat pe primul loc la categoria supergrea.

Astfel, la +91 de kilograme, sportivul antrenat de Nicu Tamaș a obținut medalia de aur la competiția desfășurată la Sighișoara săptămâna trecută. “Andrei a fost vedeta noastră la această Cupă. Este un copil de mare perspectivă. Tot timpul am crezut că Andrei poate termina pe primul loc. Îmi doresc ca el să reprezinte România la Campionatele Europene și Mondiale”, ne-a declarat Nicu Tamaș după frumoasa performanță atinsă de elevul său la Cupa României. Un alt boxer de la CSM Târgoviște care a fost medaliat în ringul din Sighișoara a fost și Pantilică Pincă. Acesta a obținut bronz la categoria 69 de kilograme. În schimb, Alberto Darmaz (56 kg) a terminat concursul pe locul 4. La începutul lunii august, boxerii Clubului Sportiv Municipal Târgoviște vor participa la Cupa României pentru seniori. Dintre numele CSM-ului care vor merge la competiția ce va fi găzduită de orașul Iași sunt Cătălin Cristea (91 kg), Andrei Băjan (49 kg), Gabriel Ștefan (52 kg) și Andrei Ghinea (56 kg).