Spectacol total în derby-ul Chindia Târgovişte – Dunărea Călăraşi. Meci cu goluri multe, două penalty-uri şi o eliminare

0
911

Derby-ul etapei a 18-a a Ligii a 2-a, dintre Chindia Târgovişte şi Dunărea Călăraşi, s-a încheiat nedecis. Chindia, care dispune de cea mai bună apărare din serie, a încasat două goluri astăzi, într-un meci în care s-a marcat de patru ori. S-a terminat 2-2, iar jocul, aşa cum era de aşteptat, a fost aprig disputat.

Călărăşenii au deschis scorul în minutul 10, prin Missi Mezu, dar Chindia a reuşit să întoarcă rezultatul până la pauză, după două penalty-uri fructificate de Cristian Cherchez, în minutele 34 şi 45. Repriza a avut un final dramatic. Formaţia târgovişteană a rămas în inferioritate numerică după ce Neicuţescu a primit cel de-al doilea cartonaş galben pentru că a intrat în teren fără acceptul arbitrului. A urmat o îmbrânceală între jucătorii celor două tabere. În superioritate numerică, Dunărea a reuşit să restabilească egalitatea în minutzul 78, prin Drăghiceanu, şi îşi păstrează diferenţa de patru puncte faţă de Chindia.

Chindia: I. Popescu – D. Ciobotariu, Vătavu, Ispas, Martac – Pencea, L. Mihai, Honciu (cpt.), Crinel Stoica – Neicuţescu, Cherchez. Rezerve: Meilă – Ad. Grigore, Dumitraşcu, Acasandrei, Nisipeanu, Cr. Neguţ, Cr. Matei. Antrenor: Nicolae Croitoru

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Bg. Manole, Bg. Şandru, Tomozei – Danciu, Cr. Puşcaş – Sil. Pană, Missi Mezu, Kanda – Val. Alexandru. Rezerve: Gab. Popa – C. Cristea, Val. Munteanu, Puşcaşu, Drăghiceanu, Bg. Vasile, Sil. Matei. Antrenor: Dan Alexa