Șoc și groază la meciul dintre FC Aninoasa și Petrolul Ploiești! Bătaie generală între fanii “lupilor” și forțele de ordine | GALERIE FOTO

0

FC Aninoasa a încheiat printr-o înfrângere dureroasă duelul cu Petrolul Ploiești, disputat pe teren propriu. Echipa dâmbovițeană s-a emoționat de la bun început în fața liderului din serie, iar la finalul întâlnirii s-a înclinat cu 1-7! Fără Lunescu, Marina și Leotescu în garnitura de start, Aninoasa a reprezentat o pradă ușoară pentru “lupii” prahoveni, care au ca obiectiv promovarea în Liga a 2-a, la finalul stagiunii.

Începutul jocului a adus rapid deschiderea scorului de către formația oaspete, prin Velisar (3). După reușita “lupilor” privirile s-au îndreptat în afara terenului, acolo unde s-au remarcat scene șocante o perioadă bună de timp. În momentul când oamenii de ordine au început să controleze suporterii Petrolului, aceștia au luat “foc”, iar în apropierea tribunei s-a iscat “urgia” dintre fanii petroliști și jandarmi. Arbitrii întâlnirii au întrerupt meciul zece minute, interval în care forțele de ordine au fost nevoite să apeleze la gaze lacrimogene pentru a calma spiritele încinse. Printre pumni și picioare împărțite la grămadă, o lovitură serioasă în față a primit din partea huliganilor prahoveni și Cristi Vlad, președintele Petrolului. Reluarea jocului n-a adus nici o schimbare în jocul Aninoasei, iar petroliștii au continuat să facă legea pe teren. Până la pauză, Ciocâlteu (32) și Arnăutu (36) au ridicat scorul la 3-0. După pauză, cei care au marcat primii au fost tot ploieștii, prin golgheterul Arnăutu (51). Cinci minute mai târziu, Aninoasa a reușit golul de onoare prin Codroiu, jucător care s-a aflat în minutul 5 la un pas de restabilirea egalității pe tabelă, printr-o lovitură de cap. În ultima jumătate de oră, Petrolul și-a arătat din nou superioritatea, marcând alte trei goluri prin Arnăutu (70 – pen) și Lambru (76, 87). Așadar, după duelul cu Petrolul, Aninoasa a ajuns la cea mai drastică înfrângere din actualul sezon, dar în același timp s-a văzut și diferența de valoare dintre cele două formații. Etapa viitoare, echipa noastră va juca în deplasare împotriva lui FCM Alexandria, o altă grupare care țintește urcarea în Liga a 2-a la finalul campionatului.

FC Aninoasa – Petrolul   1-7 (0-3)

Marcatori: Codroiu (56)/ Velisar (3), Ciocâlteu (32), Arnăutu (36, 51, 70-pen), Lambru (76, 87).

Aninoasa: Tătar (73 Grigore) – Grigorescu, Pahonțu, Neaga, Diță (73 G. Matei) – Călinescu, Lică (38 Dinu), Blas, Nedelea – Maican, Codroiu. Antrenor: Cristian Bălașa.

Petrolul: Bolboașă – Prunescu (68 Antoche), Ichim, Olaru – Șaim Tudor (54 Lambru), Chindriș, Andor (46 C. Tudor), Velisar – Ciocâlteu, Arnăutu, N. Popescu (54 Catană). Antrenor: Romulus Ciobanu.

Stadion: “Comunal”- Aninoasa. Spectatori: 1500.

Au arbitrat: Bogdan Anghelinei (Galați) – Florian Vișan (Galați), Daniel Vlase (Galați). Observatori FRF: Mugurel Vădan (București) și Gabriel Oprea (Snagov).

Cartonașe galbene: Blas (31), Neaga (40), Dinu (65)/ N. Popescu (26).