Punctul lui Aioani! Chindia Târgoviște a remizat, la Ploiești, cu Sepsi Sfântu Gheorghe

Victoria a devenit tot mai greu de obținut pentru Chindia Târgoviște în Liga 1. În această seară, pe arena “Ilie Oană” din Ploiești, formația dâmbovițeană a remizat “alb”, 0-0, cu Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un joc în care portarul Marian Aioani a fost eroul roș-albaștrilor.

Goal-keep-ul naționalei de tineret a României a salvat Chindia, în repriza a doua, de la înfrângere. În minutul 47, Sepsi obține un penalty, prin Karanovic, fiind faultat în careu de benga, iar  execuția aceluiași jucător, Karanovic, este parată perfect de Aioani. După penalty, târgoviștenii au încercat să forțeze mai mult poarta adversă, dar tabela a rămas imaculată până la finalul meciului.

Punctul obținut cu Sepsi, în etapa a 9-a,  nu ajută deloc Chindia în clasament, menținând-o pe locul 13, cu 6 puncte acumulate. Mai mult de atât, semi-eșecul cu Sepsi a dus Chindia la -7 în clasamentul adevărului. Etapa viitoare, în deplasare, dâmbovițenii vor da piept cu FC Botoșani.

Chindia Târgoviște – Sepsi Sfântu Gheorghe   0-0

Chindia: Aioani – Martac, Pițian, Benga, Neciu (81 Burlacu) – Neguț, Bic, L. Mihai (61 Rață), Yameogo – Florea (72 Dumitrașcu), Voduț. Antrenor: Viorel Moldovan.

Sepsi: Fejer – Kilyen (56 Dimitrov), Barisic, Tincu, F. Ștefan – Carnat, Vașvari, Dylan Flores (63 Deaconu), Andrezly – Safranko – Karanovic (90 Bouhenna). Antrenor: Csaba Laszlo.

Sursă foto: AFC Chindia Targoviste/Marius Tudor