O mică gură de oxigen pentru Chindia Târgoviște! Victoria cu Clinceni este prima pentru dâmbovițeni cu Emil Săndoi pe banca tehnică

Distribuie

Chindia Târgoviște a “spart” gheața cu Emil Săndoi la conducerea tehnică.

Miercuri după-amiază, pe arena „Ilie Oană” din Ploiești, dâmbovițenii au învins Academica Clinceni, cu 3-1, într-un joc ce a contat pentru etapa  a 12-a a play-out-ului.

În disputa cu ilfovenii, Ivancic a deschis scorul pentru Chindia, în finalul primei reprize, iar cu 20 de minute înainte de final, Bic l-a majorat dintr-un penalty.

În minutul 77, Academica a redus din handicap prin Cebotaru, tot din penalty, iar în ultimele secvențe a le întâlnirii Berisha a stabilit scorul final, după o minge respinsă de portarul Vâlceanu, la șutul lui Florea.

Victoria cu Academica reprezintă pentru Chindia doar o mică gură de oxigen. După succesul cu ilfovenii, dâmbovițenii au ajuns la 20 de puncte acumulate, dar totodată se mențin pe ultima poziție a clasamentului.

Pentru Chindia, duminică, urmează meciul cu Poli Iași, din deplasare, ce contează pentru etapa a 13-a.

Chindia Târgoviște – Academica Clinceni   3-1  (1-0)

Marcatori: Ivancic (45), Bic (70-pen), Berisha (89)/ Cebotaru (77 –pen).

Chindia: Aioani – Corbu, Benga, Diallo, Dumitrașcu – Neguț, Bic, Rață (90 Yameogo), Piftor (27 Ivancic) – Dangubic (78 Berisha), Florea (90 C. Dinu). Antrenor: Emil Săndoi.

Academica: Vâlceanu – G. Matei, Albu (71 Patriche), Bejan, Dobrescu – Merloi, Cebotaru (90 Kontoes), Ventura, Achim – Markovic (46 R. Ion), Buziuc (90 B. Ilie). Antrenor: Ilie Poenaru.

Sursă foto: AFC Chindia Târgoviște/ Răzvan Păsărică/ Gheorghe Flușter