Mihai Neicuțescu, gol superb pentru Chindia Târgoviște în prima etapă a Ligii 1. “După ce am înscris am simțit și mai mult că se poate”

Mihai Neicuțescu (20 ani) a fost unul dintre de bază ai Chindiei Târgoviște în duelul cu Gaz Metan Mediaș (2-2), ce a contat pentru prima etapă a Ligii 1. Atacantul împrumutat de la Dinamo București a fost unul dintre eroii roș-albaștrilor în partida cu ardelenii. Acesta a semnat reușita de 2-1 a întâlnirii, dar și primul gol al Chindiei în noua ediție a campionatului. Golul atacantului originar din București a fost unul dintre cele mai frumoase din runda inaugurală a competiției. Jucătorul a înscris printr-un șut puternic în plasa laterală, după ce i-a culcat la pământ pe Marius Constantin și Ionuț Larie, doi fotbaliști veterani din prima ligă. Neicuțescu a considerat că echipa sa a egalat Mediașul fiindcă în repriza a doua a revenit mai încrezătoare pe teren. “Am ieșit mai încrezători la pauză. Nu i-am simțit foarte mult peste noi. După ce am înscris am simțit și mai mult că se poate. Este un alt nivel, e normal să fie mai greu. Aici toate echipele au experiență. Trebuie să ne adaptăm și să facem față, pentru că am promovat trebuie să ne menținem în Liga 1”, a declarat Neicuțescu, la finalul întâlnirii cu Gaz Metan Mediaș. Sezonul trecut, în Liga a 2-a, atacantul a marcat trei goluri pentru gruparea târgoviștean. Acesta este cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt.com la 150 000 de euro.