Marius Zidăroiu atacă dur arbitrajul. “A știut de la bun început ce are de făcut”

Unirea Bucșani a jucat doar o repriză în derby-ul cu Unirea Răcari, după care a refuzat să mai evolueze în actul secund al întâlnirii. În pauza meciului, antrenorul jucător al Unirii Bucșani, Marius Zidăroiu, a cerut colegilor săi să nu mai joace a doua repriză cu Răcari pentru că sunt persecutați de arbitrii.

Acesta a considerat că în duelul cu echipa din usdul județului, Bucșani a fost dezavantajată de “fluierași”. De asemenea, Zidăroiu a lăsat de înțeles că nu și-a lovit nici un coechiper și că va continua la echipa din localitatea natală. “Meciul nu s-a înterupt. Noi nu am mai vrut să intrăm în teren pentru repriza a doua. Ne-am prezentat acolo ca o echipă bună, am codus cu 2-0, după care arbitrii au început să ajute echipa gazdă. La orice contact, centralul întâlnirii oferea fault doar pentru Răcari. Nici acum nu înțeleg cum a fost prelungită repriza cu patru minute, când nu au au existat trageri de timp. În patru minte ei au dat două goluri. Mai mult, au întors două faze de contraatac de-ale noastre pentru a marca echipa gazdă. Am primit două goluri pe două greșeli de arbitraj. CJA a dat tușier care nu are nici o treabă cu Liga a 4-a. Arbitrul central Iulică Preda a știut de la bun început ce are de făcut. Nu ne-am certat la pauză la vestiar. Nu sunt adevărate aceste lucruri. Chiar acum sunt la grătar cu băieții. Nu pot să mă cert cu colegii mei. Mi-a plăcut foarte mult cum a jucat echipa mea cu Răcari. Poate nu aveam șanse să-i batem în teren și tocmai din acest punct de vedere am ales să-mi protejez jucătorii pentru a nu se mai isca din nou probleme. Nu puteam să-mi obosesc jucătorii, iar Preda să dea el ce vrea! Acasă o să filmez toate meciurile pentru a nu mai exista probleme. Arbitrajul a fost cauza pentru care nu am mai intrat pe teren. Voi rămâne în continuare la Unirea. La noi proiectele sunt de lungă durată. Echipa asta eu am readus-o la viață. Nu mai vreau ceartă și scandal”. Partida dintre Unirea Răcari și Unirea Bucșani s-a întrerupt la pauză, la scorul de 2-2, iar golurile celor din Bucșani au fost marcate de Ciocârdaru și T. Stroe. Brigada de arbitri a întâlnirii de la Conțești a fost alcătuită din Iulian Preda – Andrei Grigorescu și George Dumitru, iar observator AJF Dâmbovița a fost Dumitru Nistor.
Sursă foto: Fotbaljudetean.info