Luptătorii dâmbovițeni au lovit din plin la Cupa României!

Luptătorii dâmbovițeni au făcut senzație la ediția din acest an a Cupei României pentru cadeți. Sportivii antrenați de Cornel Cornea și Georgiana Filip Paic s-au comportat bine la Târgu Jiu și au urcat de numai puțin șapte ori pe podiumul de premiere.

Dintre dâmbovițeni, cele mai bune rezultate le-au înregistrat Elena Nae (cat. 46 kg), Simona Ionescu (49 kg), Tania Ionescu (57 kg) – toți CSȘ Târgoviște și Ionuț Cimpoca (60 kg) – CS Târgoviște. Cei patru au ocupat locul 2 la capătul concursurilor în care au fost angrenați. De asemenea, pe locul 3 au terminat Andreea Minescu (61 kg), Antonio Coman (11- kg) – ambii CSȘ Târgoviște și Ionuț Drăgănescu (71 kg) – CS Târgoviște. Aproape de o medalie s-a aflat și Dan Vlăsceanu (71 kg) – CS Târgoviște, sportiv care a terminat pe locul 5. Acesta a pierdut bronzul după ce într-una din finalele mici s-a luptat cu colegul său Ionuț Drăgănescu. De asemenea, la nivel de club, CSȘ Târgoviște a terminat pe locul 2 în clasamentul general pe medalii, după CSM Cluj Napoca. Începând de mâine până vineri, alte două luptătoare dâmbovițene, Maria Cioclea (50 kg) și Diana Vlăsceanu (76 kg) vor participa, la Constanța, la finala Cupei României dedicată seniorilor.