Liga 1 a devenit o piatră tot mai grea pentru Chindia Târgoviște. Dâmbovițenii au încheiat nedecis meciul cu Sespi, din etapa a doua a play-out-ului

Chindia Târgoviște nu se mai lipește deloc de victorie în Liga 1. Formația dâmbovițeană a încercat în etapa a doua a play-out-ului, la Ploiești, să atingă acest obiectiv, dar din nou totul s-a dovedit a fi în van.

În disputa cu Sepsi Sfântu Gheorghe, roș-albaștrii au lăsat în prima parte a întâlnirii impresia că pot obține toate punctele, dar după fluierul final, rezultatul final s-a terminat 1-1.

În minutul 27, Chindia a deschis scorul prin francezul Diallo, care a marcat printr-o lovitură de cap, din interiorul careului. Numai că, socotelile dâmbovițenilor au fost date total peste cap de adversar în repriza a doua.

Odată cu reluarea actului secund, Sepsi a arătat o nouă față, iar în minutul 47 a reușit să restabilească egalitatea prin Fulop, după un șut deviat. Până la finalul jocului, gruparea din Covasna a fost cea care a făcut legea pe teren.

Liga 1 a devenit  o piatră tot mai grea pentru Chindia, iar după două meciuri jucate în play-out, elevii lui Viorel Moldovan au reușit să acumuleze doar un punct într-o luptă accerbă pentru evitarea retrogradării.

Chindia va evolua etapa viitoare, în deplasare, împotriva lui Dinamo București, o echipă ce șchiopătează și ea în această fază a campionatului.

Chindia Târgoviște – Sepsi    1-1 (1-0)

Marcatori: Diallo (27)/ Fulop (47).

Chindia: D. Moldovan – Martac, Pițian, Diallo, Corbu – Yameogo (68 Dumitrașcu), Rață, Bic. Șerban – Barbu (58 Dangubic), Berisha (73 Florea). Antrenor: Viorel Moldovan.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Ștefan – Vașvari, Fulop , Kovacs (58 L. Fulop), Diaz (81 Ștefănescu) – Carnat, Dumiter (75 Karanovic). Antrenor: Leo Grozavu.

Sursă foto: AFC Chindia Târgoviște