Jandarmul montan Ionuț Timofte, rezultat notabil la semimaratonul “Super cursa faptelor bune”. A terminat pe podium

Plutonierul major Ionuț Timofte continuă să adune rezultate importante la concursurile în care este angrenat. Ultima competiție la care a luat parte a încheiat-o din nou cu fruntea sus. La Semimaratonul Ploiești 2019 “Super cursa faptelor bune”, jandarmul montan dâmbovițean s-a clasat pe locul al doilea, după ce a avut parte de o cursă arzătoare la propriu. Ediția din acest an a semimaratonului ploieștean, pe o distanță de 21 de kilometri, a fost găzduit Parcul Municipal Vest Ploiești. Ionuț a încheiat cursa cu timpul de 1:24.55. “O cursă <<arzătoare>> din toate punctele de vedere. Au fost 21 de kilometri alergați  prin Parc Vest la o temperatură de + 30 de grade, de un a rezultat un loc în clasamentul general”, a precizat Ionuț Timofte pe o rețea de socializare. Următorul concurs la care va lua parte jandarmul dâmbovițean este maratonul montan Retezat Sky Race Intersport, programat in data de 15 iunie. Ionuț Timofte lucrează în cadrul MAI, la Inspectoraul Județean de Jandarmi “Mircea cel Bătrân” Dâmbovița, iar de peste patru ani a reprezentat Jandarmeria în peste 60 de concursuri (maratoane montane, semimaratoane pe astfalt, crosuri, etc), la capătul cărora a obținut rezultate notabile.

Sursă foto: Miruna Haidu