Jandarmul dâmbovițean Ionuţ Timofte, campion la semimaratonul Băneasa Race Spring Edition!

Plutonierul major Ionuț Timofte a fost din nou la înălțime! Reprezentantul Jandarmeriei Dâmbovița s-a prezentat impecabil la ediția din acest an a semimaratonului Băneasa Race Spring Edition, terminând cursa de 21,5 de kilometri pe primul loc, la categoria 30-39 ani, cu timpul de 1.22.20,5. În schimb, la general, jandarmul dâmbovițean s-a clasat pe locul 4, după Dumitru Nicolaev, Răzvan Ene și Marian Ionuț Purcea. Pe durata cursei jandamul a întâmpinat mai multe dificultăți. “Duminică am alergat din nou prin Pădurea Băneasa pe un traseu <<alergabil>> pe unele porțiuni, iar pe unele m-am luat la trântă cu noroiul la propriu. Pe la kilometrul 18 m-am împiedicat de un ciot și am căzut în noroi. Partea bună a noroiului a fost reprezentată de faptul că mi-a amortizat căderea și nu m-am lovit prea tare. Felicitări organizatorilor și voluntarilor”, a scris Ionuț pe pagina sa de Facebook. Ionuț Timofte lucrează în cadrul MAI, la Inspectoraul Județean de Jandarmi “Mircea cel Bătrân” Dâmbovița, iar de peste patru ani a reprezentat Jandarmeria în peste 60 de concursuri (maratoane montane, semimaratoane pe astfalt, crosuri, etc), la capătul cărora a obținut rezultate notabile. Intersant e și faptul că acesta două săptămâni pe lună stă la postul de la Zănoaga, din Munții Bucegi. Ionuț s-a angajat în cadrul structurii MAI în 2006, iar de alergat s-a apucat un an mai târziu, când a decis să adopte un nou stil de viață, după ce la un moment dat ajunsese la 105 kg!