Înfrângere cu Alba Blaj! CSM Târgoviște a cedat în fața campioanei României. Arbitrajul a lăsat de dorit

0
109

Echipa de volei feminin CSM Târgoviște a terminat printr-o înfrângere derby-ul cu CS Volei Alba Blaj, programat în runda a 14-a a campionatului. Formația dâmbovițeană a cedat disputa cu campioana en-titre a României, susținută pe teren propriu, cu scorul de 1-3, la capătul unui joc în care arbitrajul a lăsat mult de dorit. Chiar dacă și-au dorit foarte mult să-și i-a revanșa în fața Blajului, după eșecul din tur, sportivele antrenate de Guillermo Naranjo nu au putut găsi cheia unui rezultat pozitiv.

Dâmbovițencele au pierdut primul set cu 17-25, în schimb, în  cel de-al doilea au restabilit egalitatea pe tabelă, câștigând cu 25-22. Alba Blaj și-a arărat din nou superioritatea în următoarele două manșe,  învingând cu 25-16 și 25-22. În cel de-al patrulea set, dâmbovițencele au fost defavorizate grosolan de arbitrii, lucru care a împins adversarul să-și adjudece victoria fără ca meciul să mai ajungă în setul “decisiv”. Imediat, după ce jocul s-a sfârșit “fluierașii” au fost huiduiți la scenă deschisă de către spectatorii din tribune. Înfrângerea cu Alba Blaj a reprezentat a patra înfrângere suferită de CSM Târgoviște în actualul campionat. Dâmbovițencele trebuie să treacă rapid peste eșecul cu Alba Blaj pentru că marți urmează manșa retur a duelului cu Olympiacos Pireu, din optimile Challenge Cup, unde victoria va fi obligatorie pentru calificarea în sferturile de finală.

CSM Târgoviște – CS Volei Alba Blaj   1-3 (17-25, 25-22, 16-25, 22-25)

CSM: L. Sousa – Ziegler (2p), L. Durr, V. Hroncekova (5), D. Smith, E. Fairs (13), A. Roșca, D. Calotă (1), A. Trică (6), A. Otasevic (6), M. Collar (17), R. Marciu, S. Wojceska. Antrenor: Guillermo Naranjo.

Alba Blaj: R. Rus, A. Salaoru (9), M. Aquino (5), S. Koleva (2), P. Barakova (3), A. Cleger Abel (25), S. Ilyasoglu (2), L: Moellers, M. Vujovic,  N. Onyejewke (5), L. Morales (2), A. Crncevic (11). Antrenor: Darko Zakoc