Doi fotbalişti din Dâmboviţa, exponențiali pentru naționala U19 a României în preliminariile Campionatului European

Doi fotbaliști dâmbovițeni au fost exponențiali în echipa națională U19 a României la debutul preliminariilor Campionatului European 2019. Valentin Mihăilă (CS U Craiova) și Alexandru Stoica (CS Balotești) au colaborat de minune în disputa cu Bulgaria, pe care micii “tricolori” au încheiat la egalitate, cu scorul de 1-1.

În partida desfășurată în Bulgaria, țara gazdă a miniturneului, finteanul Mihăilă a deschis scorul pentru România (16), dintr-un penalty obținut de Stoica, fotbalist originar din Podu Rizii. La primul joc din preliminariile Campionatului European, ambii jucători dâmbovițeni au fost introduși în teren din primul minut de către selecționerul Daniel Oprescu. Dacă Mihăilă a fost folosit pe toată durata întâlnirii, Stoica a jucat 56 de minute, fiind înlocuit apoi cu Baicu. România a fost egalată de selecționata țării vecine la ultima fază a meciului, în minutul 90+8, când Mitkov a prins un șut senzațional. Mâine, la Stara Zagora, România va susține al doilea joc din cadrul grupei, împotriva Greciei, iar pe 20 noiembrie “tricolorii” vor da piept cu Gibraltar, în ultimul meci al grupei. Pentru a merge în Turul de Elită, ultimă rundă înainte de EURO, România U19 trebuie să se claseze pe unul din primele două locuri din grupă, iar la turneul final al Campionatului European, ce va fi găzduit de Armenia, vor merge doar 8 selecționate.