Doi fotbaliști dâmbovițeni, calificați cu naționala U19 a României în Turul de Elită

Doi fotbaliști dâmbovițeni s-au calificat cu echipa națională U19 a României în Turul de Elită, ultima fază dinaintea Campionatului European de anul viitor. Valentin Mihăilă (CS U Craiova) și Alexandru Stoica (CS Balotești) merg cu selecționata “tricoloră” în noua fază a competiției, după ce aceasta a terminat pe locul 2 în grupa de calificare pentru Campionatul European.

În grupa 13, micii “tricolori” s-au poziționat pe locul secund, cu 4 puncte acumulate, înaintea Bulgariei (echipă tot cu același număr de puncte și goleveraj mai slab), dar și în urma Greciei, care a strâns 9 puncte, în cadrul miniturneului care a avut loc în Bulgaria. Fotbaliștii antrenați de Daniel Oprescu au luat fața vecinilor bulgari în ultimul joc din grupă când au trecut de Gibraltar, cu scorul de 8-0. Ambii fotbaliști dâmbovițeni au fost oameni de bază în angrenajul “tricolor”. Căpitanul Valentin Mihăilă a evoluat titular în cele trei meciuri, la căpătul cărora a strâns un total de 270 de minute de joc. Mai mult de atât, acesta a reușit să marcheze și trei goluri, două cu Gibraltar și unul cu Bulgaria. În schimb, Alexandru Stoica a jucat și el în toate partidele, la capătul cărora a strâns un total de 168 de minute pe teren. De asemenea, atacantul celor de la Balotești a înscris un gol împotriva Gibraltarului.