Dâmbovițeanca Andreea Părăluță, cel mai bun portar al turneului Alanya Gold Cup

Dâmbovițeanca Andreea Părăluță s-a remarcat din nou sub “tricolor”. De această goal-keeper-ul echipei naționale de fotbal feminin a României a fost desemnat cel mai bun portar al turneului internațional Alanya Gold Cup – ediția 2019.

La competiția amicală din Turcia, România a terminat pe locul 2, fiind învinsă în finală de Franța B, cu 0-7! În schimb, în faza grupelor, selecționată “tricoloră” a obținut maximum de puncte, după ce a învins pe rând, pe Turkmenistan 13-0, Uzbekistan 1-0 și India 3-0.  Andreea Părăluță (24 ani) este una dintre jucătoarele de bază ale naționalei de fotbal feminin a României, iar în prezent apăra poarta echipei spaniole Levante. Dâmbovițeanca a ajuns la ocupanta locul 3 din Primera Division Women în vara anului trecut, după ce a devenit în două rânduri campioană a Spaniei cu Atletico Madrid. Crescută de CSȘ Târgoviște, până să ajungă în campionatul spaniol, Părăluță a evoluat la ASA Târgu Mureș, formație cu care și-a trecut în cont Cupa României.