Cupa și campionatul pentru Gloria Cornești! Sezon de excepție pentru echipa lui Nelu Radu. “Am meritat victoria”

Gloria Cornești și-a arătat din nou superioritatea în Cupa României la nivel județean, la fel cum a făcut-o și cu un sezon în urmă. Formația coordonată de Nelu Radu și Victor Ghergoiu a intrat în posesia trofeului după ce ieri a dispus în finală de Unirea Bucșani, cu 4-2.

Gloria se află pentru al doilea an consecutiv când intră în posesia competiției KO, pe plan local. “A fost un meci frumos, pe alocuri echilibrat. Am meritat victoria. Bucșani a arătat că este o echipă curajoasă și care joacă fotbal”, a declarat Nelu Radu la finalul meciului cu Bucșani, pentru fotbaljudețean.info. După adjudecarea trofeului la nivel național, Gloria Cornești va reprezenta județul în primul tur al Cupei României – la nivel național, fază în care foarte probabil, va înfrunta pe AS FC Pucioasa. Singura nereușită pentru corneșteni în sezonul 2017-2018 a fost neparticiparea la barajul de promovare pentru Liga a 3-a. FRF nu a oferit dreptul de participare Gloriei la baraj pentru că aceasta a fost lipsită de Certificatul de Identitate Sportivă.