CSM Târgoviște, lovită de ICIM Arad, pe teren propriu

Etapa a 8-a a Grupei Roșii din cadrul Ligii Naționale de baschet feminin nu a fost una de bun augur pentru CSM Târgoviște. Formația dâmbovițeană s-a prezentat sub așteptări pe teren propriu și a fost învinsă de ICIM Arad, în clasicul baschetului feminin românesc. În disputa cu Arad, târgoviștencele s-au înclinat cu 52-70, la capătul unui joc în care nu au reușit să-și adjudece nici un sfert.

După remiza din primul sfert (12-12), sportivele antrenate de Cătălin Tănase au pierdut de fiecare dată următoarele sferturi: 16-18, 11-25 și 13-15. Într-un meci în care adversarul a făcut legea pe teren, de la CSM s-au evidențiat doar două jucătoare : Prorche Poole și Tunde Kilin. Cele două au fost și principalele marcatoare ale CSM-lui. Prima a reușit un total de 15 puncte, iar a doua 10. În schimb, MVP-ul meciului a fost Brankica Hadzovic, de la ICIM, cu 22 de puncte realizate. După eșecul cu Arad, CSM continuă să rămână pe locul 3, cu 26 de puncte acumulate. Etapa viitoare, pe 17 februarie, formația antrenată de Cătălin Tănase va da piept cu CSM Satu Mare, vicecampioana României.

CSM Târgoviște  – ICIM Arad   52-70 (12-12, 16-18, 11-25, 13-15)

CSM: T. Kilin 10 p, A. Chivu 6, Ș. Cătinean, M. Coker 8, A. Ghiță, C. Popescu 1, A. Stoenescu 5, P. Poole 15, L. Toma 5, L. Vaida 2. Antrenor: Cătălin Tănase.
ICIM: A. Mercea, M. Dzombeta 13, R. Bartok, M. Fodor 10, D. Ardelean 5, A. Ciotir 2, C. Lee 4, D. Williams 14, B. Hadzovic 22. Antrenor: Bogdan Bulj.