Chindia a trecut de Foresta la scor! Meci cu portar eliminat și trei penalty-uri

Chindia Târgoviște a dat din nou recital în campionat! De această dată, pe teren propriu, roș-albaștrii au trecut la pas de Foresta Suceava, cu scorul de 6-0, după ce adversarul a trecut foarte rar de jumătatea terenului.

Marcatorii formației dâmbovițene au fost Cherchez (12-pen, 51, 76), Honciu (24-pen), L. Mihai (64) și Neguț (89-pen). Atacantul Cristian Cherchez a fost one man show-ul disputei, marcând o „triplă”pe durata întâlnirii, în care Foresta a rămas în inferioritate numerică din minutul 23, după ce portarul Bâlbă a fost eliminat pentru acontarea a două cartonașe galbene și a făcut două penalty-uri! Mai mult de atât, “13-ul” Chindiei a mai avut posibilitatea de a marca, dar în minutul 72 a trimis mingea în transversală din lovitură liberă. Adversarul întâlnit de târgovișteni a arătat ca fiind unul de Liga a 4-a, iar majoritatea dintre jucătorii fiind numai juniori. După succesul cu Suceava, Chindia a ajuns în opt zile la a treia victorie consecutivă, dar în același timp și la un număr de 17 goluri marcate! De asemenea, prin victoria de astăzi, echipa lui Croitoru a urcat pe locul 2 în campionat cu 10 puncte acumulate. Etapa viitoare târgovișteștenii vor sta, după ce Luceafărul Oradea s-a retras din campionat.

Chindia Târgoviște – Foresta Suceava 6-0 (2-0)
Marcatori: Cherchez (12-pen, 51, 76), Honciu (24-pen), L. Mihai (64), Neguț (89-pen).
Chindia: Popescu (46 Aioani) – Martac, Vătavu, Ciobotariu, Dumitrașcu – Neicuțescu (66 Neguț), Honciu, L. Mihai, Stoica – Cherchez, Bâtfoi (66 Pencea). Antrenor: Nicu Croitoru.
Foresta: Bâlbă – Vatamaniuc, Masella (79 Bolocan), Dialo, Tacu – Coroamă (67 Buliga), Stănescu, Rata, Cerlinca – Bosânceanu – Scutariu (24 Dohotariu). Antrenor: Florin Cristescu.