Chindia Târgovişte, victorie şi cu Pandurii

Seria victoriilor continuă la Chindia Târgoviște! Formația dâmbovițeană și-a arătat din nou superioritatea în campionat și a învins cu 2-1 pe Pandurii Târgu Jiu, echipă antrenată de târgovișteanul Adrian Bogoi, care a urmărit jocul din tribună din cauza unei suspendări. Roș-albaștrii au trecut greu de olteni, dar succesul a fost unul extrem de important pentru ei.

Acumularea tuturor punctelor cu oltenii a făcut din dâmbovițeni să urce din nou în fotoliul de lider al Ligii a 2-a, cu 38 de puncte acumulate. Astfel, cu cinci etape înainte de finalul turului, Chindia păstrează trei lungi distanță față de Petrolul Ploiești, ocupanta locului secund. Dâmbovițenii și-au asigurat în prima repriză toată zestrea de puncte cu Pandurii. În minutul 30, Chindia a deschis scorul prin Liviu Mihai, printr-un șut executat lângă bară din afara careului, iar zece minute mai târziu, adversarul a restabilit egalitatea prin Alexandru Vodă, care finalizat cu un șut la nivelul pământului, dar în același timp a profitat și de o eroare a portarului Aioani. Chindia a lovit în plin echipa lui Bogoi în minutele de prelungire ale primului mitan, când Cherchez a transformat impecabil un penalty. În actul secund s-a jucat mai mult pe contre, iar golul a lipsit cu desăvârșire, chiar dacă ambele formații s-au aflat foarte aproape de acesta. În minutul 64, gorjenii au marcat prin Pârvulescu, dar reușita mijlocașului a fost anulată de arbitru pe motiv de offside. În schimb, pe final de joc, Chindia a avut și ea șansa ei, dar șutul lui Florea de la 40 de metri s-a oprit în transversală. Un alt moment important al actului secund s-a evidențiat în minutul 55, când portarul Chindiei, Marian Aioani, a acuzat o accidentare, fiind imediat schimbat cu Iustin Popescu. Cucerirea tuturor punctelor cu Pandurii a împins Chindia să atingă cel de-al nouălea succes consecutiv în campionat. Etapa viitoare, în deplasare, târgoviștenii vor evolua în compania bucureștenilor de la Metaloglobus.

Chindia Târgoviște – Pandurii Târgu Jiu   2-1 (2-1)

Marcatori: L. Mihai (30), Cherchez (45+2 – pen)/ Vodă (40).

Chindia: Aioani (57 I. Popescu) – Martac, C. Dinu, Dudea, Dumitrașcu – Neguț, Novac (72 Lungu), L. Mihai, Șerban – Cherchez (57 Mihaiu), Florea. Antrenor: Viorel Moldovan.

Pandurii:  Cotolan – Brânzan, Șendroiu, Vodă, Raiciu (60 Blejdea) – Vasilescu, Tudoran (76 P. Popescu), Pârvulescu, Draca – Cenaj (80 Lică), Skoric. Antrenor secund: Dorian Gugu.