Chindia Târgoviște, tot mai aproape de Liga a 2-a! Înfrângere și cu Sepsi Sfântu Gheorghe

Chindia Târgoviște continuă să dezamăgească tot mai mult în Liga 1. Aproape retrogradată în Liga 2, formația dâmbovițeană a fost învinsă în această după-amiază, cu scorul de 2-0 de Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un joc ce a contat pentru etapa a 9-a a play-out-ului.

Echipa antrenată de Emil Săndoi a terminat în inferioritate numerică duelul cu covăsnenii, după ce croatul Ivancic a fost eliminat, în minutul 34, după acumularea a două cartonașe galbene.

Primul gol al întâlnirii a picat în finalul primei reprize, după ce mingea a fost deviată de portarul Aioani în propria poartă, în urma unui șut puternic trimis de Karanovic. A doua reușită a gazdelor a purtat semnătura lui Safranko, cu cinci minute înainte de ultimul fluier al arbitrului.

După succesul cu Chindia, Sepsi a urcat pe locul 3 în play-out, cu 27 de puncte. În schimb, Chindia a rămas “lantern roșie” a campionatului, cu 17 puncte obținute.

Tot în această săptămână, pentru târgovișteni va urma o “dublă” cu Dinamo București. Primul joc cu bucureștenii va avea loc, joi, de la ora 19.00, într-un joc restant, iar duminică, tot de la ora 18.00, dar la Ploiești, dâmbovițenii vor înfrunta „câinii roșii” într-o partidă ce va conta pentru etapa a 10-a a play-out-ului.

Sepsi Sfântu Gheorghe – Chindia Târgoviște  2-0 (1-0)

Marcatori: Karanovic (43), Safranko (85).

Sepsi: Niczuly – Radoslav, Bouhena, Tincu, Fl. Ștefan – Vașvari (L. Kovacs), Deaconu (46 Fulop)- Ștefănescu (46 T. Diaz), Achahbar, Carnat (81 Csiszer) – Karanovic (67 Safranko). Antrenor: Leo Grozavu.

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Corbu – Șerban (57 Dangubic), Dumitrașcu, Rață (57 Yameogo), Neguț (70 Florea) – Bic-Ivancic. Antrenor: Emil Săndoi.

Sursă foto: prosport.ro