Chindia Târgovişte scârţâie! Eşec usturător pentru formaţia lui Viorel Moldovan

Chindia Târgoviște a încheiat cu înfrângere ultimul meci al anului. Roș-albaștrii au cedat la ultima apariție din 2018, cu 1-3, în fața Universității Cluj, noul lider provizoriu al Ligii a 2-a. Elevii lui Viorel Moldovan au lăsat impresia pe “Cluj Arena” doar  ceva mai mult de o jumătate de oră că pot obține un rezultat pozitiv, după care au picat total.

Târgoviștenii au început în forță disputa cu “Șepcile Roșii”, iar în minutul 13 au deschis scorul prin Mihaiu, care a punctat cu latul din fața porții, după un assist perfect marca Cherchez. Intrarea și mai mult în meci a dus Chindia să irosească peste alte patru minute majorarea scorului prin Florea, care a tras puțin pe lângă buturile lui Dur-Bozoancă. Cu 9 minute înainte de pauză, gazdele au găsit golul egalizator, prin Hațiegan, după o centrare al lui Gavra, dar și cu largul concurs al lui I. Popescu. Revenirea pe teren de la vestiare a găsit pe teren o singură echipă: pe U. Cluj. În minutul 50, Gavra a adus echipa lui Bogdan Lobonț  în avantaj, după ce a înscris cu ajutorul barei, în urma unui corner executat de Taub, dar și cu I. Popescu ne ajungând la minge. Chindia a avut o mică tresărire de orgoliu la finalul primei ore de joc, când nou-intratul Neguț a irosit două mari ocazii de în doar 120 de secunde. Pentru ca înfrângerea să fie și mai usturătoare pentru târgovișteni, Universitatea a mai punctat o dată prin golgheterul Hațiegan în ultimele secvențe ale întâlnirii, când atacantul a atins “dubla”. Eșecul suferit la Cluj va face, cel mai probabil,  din Chindia să părăsească podiumul Ligii, după disputarea meciurilor din cadrul etapei a 21-a. Pauza de iarnă va reprezenta un sfetnic bun pentru antrenorul Viorel Moldovan să gândească o strategie bună pentru retur, astfel încât echipa să se afle pe loc promovabil la sfârșitul campionatului. Mai mult de atât, Chindia trebuie să se întărescă substanțial în iarnă pentru a se putea bate cu principalele contracandiate pentru urcarea în Liga I. Atâta timp cât nu dispui de o bancă de rezerve pe măsură, ai probleme grave în defensivă, duci lipsa lipsa unui mijlocaș de creație și nu ai un atacant care să aibă golul în sânge, obiectivul promovării pare tot mai greu de realizat. Mai mult de atât, când echipe precum Petrolul Ploiești, U. Cluj, Academica Clinceni și Sportul Snagov te depășesc la majoritatea capitolelor, de asemenea, promovarea pare tot mai grea pentru dâmbovițeni…

Universitatea Cluj – Chindia Târgoviște  3-1 (1-1)

Marcatori: Hațiegan (36, 90+4), Gavra (50)/ Mihaiu (13).

1. Cluj: Dur-Bozoancă – A. Coman, Abrudan, Cordoș, Berci (65 Căpușă) – Taub, Giurgiu, Sepsi – Hațiegan, Gavra (85 Ene), Ursu (75 M. Coman). Antrenor: Bogdan Lobonț.

Chindia: Popescu – Martac, Dudea, C. Dinu (66 C. Stoica), Dumitrașcu – Șerban (80 Manea), Novac, Lungu, Mihaiu – Florea, Cherchez (54 Neguț). Antrenor: Viorel Moldovan.

Sursă foto: Facebook Universitatea Cluj