Chindia Târgoviște, remiză albă cu Academica Clinceni, în etapa a 3-a a campionatului. Daniel Florea a ratat un penalty

Chindia Târgoviște a obținut un punct important în etapa a 3-a a campionatului. Într-o dispută susținută în deplasare, dâmbovițenii au remizat, 0-0, cu Academica Clinceni.

Pe durata întâlnirii, elevii lui Emil săndoi au avut posibilitatea de a câștiga partida, dar șansa le-a surâs de mai multe ori la poarta lui Vâlceanu. Dacă în finalul primei reprize, Pițian a șutat peste buturile adverse, în actul secund, atacantul Daniel Florea a irosit un penalty, iar Dumitrașcu a țintat transversala.

În schimb, dâmbovițenii au avut și noroc în fața adversarului. În prima repriză, Pashov a lovit bara de vinclu, iar în actul secund, același lucru a făcut și Achim.

După remiza de la Clinceni, Chindia a ajuns la 4 puncte acumulate, după trei meciuri jucate. Cu o victorie și o remiză înregistrate până acum, târgoviștenii au urcat, provizoriu, pe locul 6 în clasament.

Etapa viitoare la Ploiești, Chindia va da piept cu FC Hermannstadt.

Academica Clinceni – Chindia Târgoviște  0-0

Academica: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Patriche, Dobrescu – Achim (84 Pârvulescu), Cebotaru, Șerban (66 C. Tănase), Chandarov (78 Andronic) – C. Dumitru (85 Gliga), Boiciu. Antrenor: Ilie Poenaru.

Chindia: D. Moldovan – Căpușă, Pițian, C. Dinu, Dumitrașcu – Neguț (90 Berisha), Iacob, Dulca, T. Diaz – Yameogo (34 D. Popa), D. Florea (63 Rață). Antrenor: Emil Săndoi.