Chindia Târgoviște pune presiune pe lider! Viorel Moldovan: “Obiectivul nostru este promovarea”

Chindia Târgoviște se află tot mai aproape de primul loc în ierarhia Ligii a 2-a. După meciul cu Daco-Getica (4-2), unde a avut parte de o revenire miraculoasă, formația dâmbovițeană a ajuns la 57 de puncte acumulate, cu două mai puțin decât liderul Sportul Snagov. Aflată pe locul 4 după 26 de etape scurse, Chindia luptă mai mult ca niciodată pentru promovarea în Liga I.

Un astfel de lucru s-a văzut și în meciul cu Daco-Getica, când târgoviștenii au întors rezultatul în favoarea lor, după ce la un moment dat bucureștenii conduceau cu 2-0. Succesul cu Daco-Getica a bucurat din plin staff-ul tehnic de pe „Eugen Popescu”, dar în același timp l-a făcut să-și îndrepte, din nou, atenția spre promovare. „Vreau să felicit băieții că au dat dovadă de mare caracter, am înscris de patru ori într-o repriză, am revenit de la 2-0, merită felicitări! O victorie muncită, am obținut trei puncte, trebuie să o ținem tot așa. Meciurile sunt foarte dificile, am întâlnit o echipă care a venit să joace, nu are nimic de pierdut și are obiectivul ei. Ne-a pus în dificultate, dar, per total, am controlat jocul și meritam victoria. Am mutat inspirat la pauză, după o primă repriză modestă, fără agresivitate, fără claritate în a dezvolta acțiunile. După pauză i-am introdus pe Șerban și Alexandru, au adus un plus în jocul ofensiv, au și marcat, ceea ce mă bucură. Au avut un aport important cei doi la câștigarea acestui joc, dar trebuie scos în evidență tot grupul. E o stare foarte bună și trebuie să rămânem uniți, pentru că obiectivul nostru este promovarea. Fiecare trebuie să muncească pentru acest obiectiv, cine are obiectiv personal e problema lui. Pe mine mă interesează echipa, să nu ne abatem de la această direcție. Orașul merită o promovare, mulțumim suporterilor care au fost lângă noi și ne-au susținut”, a precizat antrenorul Viorel Moldovan, la finalul jocului cu Daco-Getica. Cu “Moldo-gol” pe bancă, Chindia a înregistrat în acest campionat 17 victorii, 6 remize și 3 înfrângeri. Sâmbătă, de la ora 14.30, roș-albaștrii vor înfrunta pe Farul Constanța, în deplasare.