Chindia Târgoviște, învinsă la scor de neprezentare de Viitorul Constanța

Chindia Târgoviște a încheiat în genunchi meciul cu Viitorul Constanța, ce a contat pentru etapa a 15-a a Ligii 1. Pe arena din Ovidiu, dâmbovițenii au fost învinși la scor de neprezentare (3-0), de către formația antrenată de Gică Hagi.

În partida cu dobrogenii, Chindia a primit primul gol în minutul 7, când Ganea a marcat cu largul concurs al portarului Aioani. După primirea golului, târgoviștenii au avut șansa restabilirii echilibrului pe tabelă, dar capul lui Yameogo a fost respins de Căbuz, la fel ca și șutul lui Neguț din 16 metri. În schimb, execuția lui Liviu Mihai s-a oprit într-una din barele laterale ale porții.

De asemenea, tot în primele zece minute ale  întâlnirii, arbitrul jocului acordă doar lovitură liberă după ce Florea este faultat în careu de Țâru și nu penalty, așa cum ar fi fost mai corect.

La capătul dominării totale a Chindiei, Viitorul a avut și ea șansa majorării scorului, dar șutul lui Ganea s-a oprit în transversală. În schimb, în minutul 26, jucătorii Viitorului nu au mai ratat ținta, iar Boboc a ridicat scorul la 2-0.

În actul secund, echipa mai bună pe teren a fost tot Viitorul. Pe final de joc, Ciobanu a irosit o ocazie imensă de gol, iar în ultimele secvențe ale întâlnirii, Munteanu a stabilit scorul final al jocului, din afara careului.

După succesul cu Chindia, Viitorul a urcat pe primul loc în clasament, cu 28 de puncte, iar Chindia se menține pe 11, cu doar 16 puncte. Etapa viitoare, pe teren propriu, dâmbovițenii întâlnesc Universitatea Craiova.

Viitorul Constanța – Chindia Târgoviște  3-0 (2-0)

Marcatori: Ganea (7), Boboc (26), Munteanu (90).

Viitorul: Căbuz – Boboc, Țîru, Mladen, De Nooijer – Ciobanu, Achim, Houri (84 Dulca) – C. Matei (56 Munteanu) – Iancu, Ganea (72 S. Filip). Antrenor: Gică Hagi.

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Neciu (72 Cherchez) – Bic – Neguț (79 Dumiter), Rață (34 Ivancic), L. Mihai, Yameogo – Florea. Antrenor: Viorel Moldovan.

Sursă foto: gsp.ro