Chindia Târgovişte, învinsă greu de Viitorul lui Hagi

Chindia Târgoviște a încheiat printr-o înfrângere disputa cu Viitorul Constanța, de pe teren propriu, ce a contat pentru etapa a doua a Ligii 1. În partida cu echipa lui Gică Hagi, dâmbovițenii au cedat cu 0-1, la capătul unui gol marcat de Eric, în minutul 54 al întâlnirii. Jucătorul brazilian a semnat reușita câștigătoare după ce l-a executat pe Aioani în plasa laterală, din afara careului. Împotriva constănțenilor, Chindia a avut și ea șansa de gol, mai ales în primul mitan al jocului. În primele zece minute ale meciului, L. Mihai și Neicuțescu l-au supus la grele încercări pe Tordai, iar șutul lui Neguț (9) a lovit una dintre barele laterale. La fel ca în disputa cu Gaz Metan Mediaș, portarul târgoviștean Marian Aioani s-a remarcat din plin și în jocul cu Viitorul, blocând numeroase încercări de gol ale elevilor lui Gică Hagi. La meciul de aseară, de pe “Ilie Oană” din Ploiești, Chindia a fost susținută de numeroși fani veniți de la Târgoviște. Etapa viitoare, în deplasare, târgoviștenii vor înfrunta pe Universitatea Craiova.

Chindia Târgoviște – Viitorul Constanța  0-1 (0-0)

Marcator: Eric (54).

Chindia: Aioani – Martac, C. Dinu, Leca, Neciu (65 Dumitrașcu) – Novac – Neguț, Bic (64 Florea), L. Mihai, Neicuțescu (80 Burlacu) – Voduț. Antrenor: Viorel Moldovan.

Viitorul: Tordai – Boboc, Țîru, Ghiță, Kuipers (46 de Nooijer) – Ciobanu, Artean, Târcoveanu – Eric (72 Ammari), Ganea (59 G. Iancu), Calcan. Antrenor: Gică Hagi.

Stadion “Ilie Oană” (Ploiești).

Au arbitrat: Ovidiu Hațegan  (Arad) – Sebastian Gheorghe (București), Mihai Marica (Bistrița). Rezervă: Iulian Dima (București). Observator: Alexandru Deaconu (București).

Sursă foto: Marius Tudor