Chindia Târgovişte, îngenuncheată de Academica Clinceni. Echipa lui Moldovan, la a patra înfrângere consecutivă în Liga 1

Chindia Târgoviște nu se regăsește deloc în Liga 1. Aseară, pe arena din Voluntari, roș-albaștrii au suferit cel de-al patrulea eșec consecutiv, fiind înviși de Academica Clinceni, cu 1-3. Împotriva ilfovenilor, Chindia a deschis scorul rapid, prin Burlacu (3), dar într-un decurs de numai cinci minute aceasta s-a văzut condusă de adversar. În minutele 19 și 24, Academica a revenit pe tabelă, în urma reușitelor semnate de Vojtus și Barbu. În actul secund, Academica a mai punctat o dată, prin Buziuc (65), reușită care a stabilt scorul final al întâlnirii. La scurt timp după golul al treilea al ilfovenilor, Chindia a o șansă mare de gol, dar lovitura liberă executată de Liviu Mihai s-a oprit în transversală. Tot în transversală, mingea s-a oprit și în minutul 30 când Ovidiu Bic a trimis-o tot dintr-o lovitură liberă. Înfrângerea suferită cu Academica a împins Chindia pe ultimul loc în clasament, cu doar un punct obținut în duelul cu Gaz Metan Mediaț, în debutul campionatului. Etapa viitoare, pe teren propriu, dâmbovițenii vor da piept cu Dinamo București.

Academica Clinceni – Chindia Târgoviște  3-1 (2-1)

Marcatori: Vojtus (19), Barbu (24), Buziuc (65)/ Burlacu (3).

Academica: Vâlceanu – G. Matei, Răuță, Patriche, Dobrescu – Șut, R. Ion – Nsiah (57 Pârvulescu), Barbu (72 Cebotaru), Buziuc (82 Buș) – Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru.

Chindia: Aioani – Martac, Benga (59 C. Dinu), Leca, Neciu – Dudea (46 Florea), Bic – Neguț, Yameogo (46 L. Mihai), Burlacu – Voduț. Antrenor: Viorel Moldovan.