Chindia, remiză cu finalista Cupei României! AFC Hermannstadt a sărbătorit promovarea în Liga I la Târgoviște

0

Chindia Târgoviște rămâne cu prima șansă la ocuparea locului 3 la finalul sezonului și după disputarea duelului cu AFC Hermannstadt, a doua formație din Liga a 2-a care și-a asigurat promovarea în primul eșalon, după Dunărea Călărași.

În derby-ul ce a contat pentru etapa a 34-a a campionatului, formația dâmbovițeană a remizat, 1-1, cu finalista Cupei României la capătul unui joc în care prima repriză s-a dovedit a fi spectaculoasă pe “Eugen Popescu”. Începutul bun de joc al elevilor lui Alexandru Pelici a dus Hermannstadt să deschidă rapid scorul, prin Sabin Lupu (5). Târgoviștenii au restabilit egalitatea pe tabelă, în finalul primei reprize, prin golgheterul Cherchez, care a reluat mingea în plasă, printr-un șut din 10-12 metri.  Prima repriză a întâlnirii a luat sfârșit ca fiind una plăcută ochiului, cu mai multe ocazii de ambele porți, dar și cu două goluri care au înghețat tabela încă din primul mitan. În actul secund, fotbalul a scăzut în intensitate, la fel cum ocaziile de poartă au dispărut și ele. Finalul de joc a scos în evidență bucuria promovării în Liga I sărbătorită de sibieni pe arena din Târgoviște. Cum nu a obținut toate punctele cu Hermannstadt, Chindia mai are ceva emoții până își va asigura și matematic locul de baraj pentru prima ligă . Cert e și faptul că Afumați s-a apropiat la șase puncte, iar în următorul meci pentru a fi siguri că nu mai pot scăpa printre degete locul 3, târgoviștenii sunt nevoiță să învingă pe Balotești, în runda intermediară de miercuri. După meciul cu Balotești, Chindia va mai evolua împotriva Afumațiului și Călărașiului, iar în ultima rundă va lua toate punctele la “masa verde” chiar dacă va sta, după ce Olimpia Satu Mare s-a retras din campionat la începutul returului.

Chindia Târgoviște – AFC Hermannstadt   1-1 (1-1)

Marcatori:  Cherchez (42)/ Lupu (5).

Chindia: Aioani – Martac, Vătavu, Ciobotariu, Dumitrașcu – Pencea (75 Nisipeanu), L. Mihai, Rogoveanu, C. Stoica (89 Licu) – Florea, Cherchez. Antrenor: Nicu Croitoru.

Hermannstadt: Niga – Stancu, Crișan, Pârvulescu, Tătar – Danci (30 B. Rusu), Dumitriu –Lupu (83 Petrescu), Neagu (55 Boboc), Curtean – Blăanu. Alexandru Pelici.

Sursă foto: Cătălin Clopotaru