Bătaie între doi fotbalişti la un meci din Dâmboviţa. S-au calmat abia după intervenţia poliţiştilor şi a jandarmilor

Scandal în Liga a 5-a dâmbovițeană! Meciul din Onoare Vest, dintre Spicul Jugureni – Sportul Mogoșani, încheiat cu scorul de 1-3, a fost unul extrem de încins. În minutul 55 al jocului, doi jucători (unul de la gazde și altul de la oaspeți) s-au luat la bătăie pe nepusă masă.

Vâzând incidentul, arbitrul Mugurel Ciocmată i-a eliminat pe amândoi, sancționându-i cu cartonaș roșu.  Ajunși la marginea terenului, cei doi jucători recalcitranți s-au dat și mai mult în spectacol și au pătruns din nou pe teren. Pentru a nu se ajunge la incidente și mai mari a fost apelat numărul de urgență 112, iar la terenul din Jugureni a ajuns un echipaj format din polițiști și jandarmi, care i-a potolit imediat pe cei doi jucători. “Bătaia dintre cei doi a pornit din senin, în urma unui fault. Arbitrul i-a observat imediat că s-au luat la harță, după care a urmat imediat eliminarea lor de pe teren. Trimiși în afara terenului, cei doi jucători au revenit din nou pe teren, dar în momentul când organele de odine au ajuns la stadionul ambii s-au calmat. Totul s-a petrecut în minutul 55 al meciului. După eliminarea celor doi meciul a continuat în cele mai bune condiții, ne-a declarat un martor al jocului de la Jugureni. Mai mult de atât, într-un comunicat al Inspectoraului de Poliție Județean Dâmbovița, se precizează că ambii jucători vor fi sancționați contravențional. „Persoanele implicate au fost identificate, urmând a fi sancționate contravențional, conform Legii nr. 61/1991, privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice”. Meciul dintre fostele vecine de clasament a fost arbitrat de Mugurel Ciocmată și Daniel Dumitrescu.