Artiști din 26 de țări, la a opta ediție a Festivalului BABEL Târgoviște

0
Publicitate

Festivalul Artelor Spectacolului BABEL de la Târgoviște, la start. Ediția 2018 se desfășoară în perioada 4 – 10 iunie și va cuprinde un marton de spectacole dedicate temei de anul acesta ”Gestul”.

Piesele, jucate de actori din toată lumea, vor fi găzduite nu numai de Sala Mare și Sala Studio ale Teatrului Tony Bulandra, ci și de Casa Sindicatelor, Clubul Studenților, Muzeul de Istorie, Curtea Domnească.

Timp de o săptămână, publicul va avea ocazia să urmărească piese celebre sau piese la început de drum, toate susținute de trupe talentate din România, Rusia, Mexic, Italia, Marea Britanie, Polonia, Franța, Finlanda, Algeria, Portugalia, Belgia, Islanda, Japonia, Scoția, Kazahstan, Coreea de Sud, Bosnia-Herțegovina, Slovacia, India, Republica Moldova, Ungaria, Armenia, Iran, Lituania, Germania, Serbia.

În seara de 4 iunie, de la ora 21.30, Parada BABEL a urmat traseul Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra.

Iată programul complet BABEL 2018

Luni, 4 iunie

18:00 – Sala Mare, Carmen, după Prosper Mérimée, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 1h

19:30 – Foaier, Scenografia, un gest necesar?, conferință susținută de Jean-Guy Lecat; 1h 30 min.

21:30 – Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel; 45 min.

Marți, 5 iunie

10:00 –   Sala Oglinzilor, Mediatronic theatre, workshop de Dimitri Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 3h

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:45 – Sala Mare, La Magnifica Illusione (Magnifica Iluzie), regia: Andrea Paolucci, Teatro dell’Argine, Italia; 1h

19:15  – Casa Sindicatelor, Regele Lear, regia: Dumitru Acriș, Kurgan Teatr, Rusia; 2h 30min.  (cu pauză)

22:00 – Sala Mare, Perhaps, Perhaps… Quizas (Poate… poate), regia: Gabriela Muñoz, Mexic; 1h

22:00 – Piața Mihai Viteazul, Eunika in Circus Land (Eunika în Țara Circului), după Alice în Țara Minunilor, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

Miercuri, 6 iunie

10:00 –   Sala Oglinzilor, Mediatronic theatre, workshop de Dimitri Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 3h

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:30 – Foaier, Teatrul corean al fizicului și imaginii, conferință susținută de JeungWoo Son

18:00 – Sala Mare, Aeterna, regia: Claire Heggen – Elsa Marquet Lienhart, Théâtre du Mouvement, Franța; 55 min.

19:00 – Sala Studio, Only Bones v1.0 (Fără oase), regia: Thomas Monckton, Kallo Collective, Finlanda; 45 min.

20:00   – Casa Sindicatelor, Provocări inocente, regia: Ljupčo Gyorgievski, Teatrul Nottara București; 1h 30min

20:00 – Piața Mihai Viteazul și Centrul vechi, Vernissage of the Living Sculptures (Vernisajul Sculpturilor Vii); Scena Kalejdoskop, Polonia; 2h

22:00 – Sala Mare, Battle of Love (Războiul dragostei), regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN, Algeria; 1h

Joi, 7 iunie

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h

10:00  – Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

18:00 – Sala Mare, COUNTERBODY (O posibilă percepție a materiei instabile), regia și coregrafia: Simona Deaconescu, Tangaj Dance & CNDB, România; 45 min.

19:30 – Casa Sindicatelor, Uniforme, regia: Sabina Scarlat, Compagnie Garage 29, Belgia; 50 min.

20:30 – Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP, Havoka Project, regia: Byungwook Jang, Coreea de Sud; 1h 30 min.

21:00 – Curtea Domnească, Richard III, regia: Kolbrun Bjort Sigfusdottir, Brite Theatre, UK/Islanda; 1h

22:00 – Sala Mare, 1969: A space Odyssey? Oddity! (1969: Odisee spațială? Ciudățenie!), regia: Yu Murai, KPR Theatre, Japonia; 1h

Vineri, 8 iunie

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h

10:00  – Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 – Casa Sindicatelor, Hamlet-Mousetrap (Cursa de șoareci), Karagandy region Kazakh drama theatre named after S.Seyfullin, Kazahstan; 1h

18:00 – Sala Mare, Bertrand`s Toys (Jucăriile lui Bertrand), regia: Dmitri Aryupin, BlackSKYwhite, Rusia; 1h

20:00 – Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h

22:00 – Sala Mare, Colecționarul, regia: Hugo Wolff, Casa de Cultură a Studenților Sibiu/Compania de Teatru-Dans Microbis, România; 1h

Sâmbătă, 9 iunie

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h

10:00  – Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 – Muzeul de Istorie, Da alma à barca do inferno (De la suflet la barca iadului), regia: João Mota, Comuna Teatro Pesquisa, Portugalia;

19:00 – Sala Mare, Antigona, regia: Mc Ranin, Teatrul Al. Davila, România; 1h 20 min.

20:00 – Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind) Django Guerzoni, Italia; 1h

20:30 – Casa Sindicatelor, Requiem for Antigone (Recviem pentru Antigona), Tot Value Theatre, Coreea de Sud; 1h 10 min.

Duminică, 10 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00 – Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP, Havoka Project, regia: Byungwook Jang, Coreea de Sud;

18:00 – Sala Mare, To_R (Pomană), regia: Frenák Pál, Teatrul Studio M & Compagnie Pal Frenak, România; 50 min.

19:30 – Casa Sindicatelor, The hour we knew nothing of each other (Ora în care nu știam nimic unul despre altul), regia: Mladen Materić, Teatrul Național al Republicii  Srpska, Bosnia-Herțegovina; 1h 35 min.

20:00 – Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h

1:00 – Curtea Domnească, Macbeth, după William Shakespeare, Divadlo Kontra, Slovacia; 1h

21:00 – Sala Studio, Plex, după texte de Eric Bogosian, Teatrul Municipal Baia Mare; 1h 15 min.

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!

LASĂ-NE UN COMENTARIU

Scrie comentariul tău
Introdu numele