Au încurcat socotelile Craiovei! Chindia Târgoviște a obținut un punct cu oltenii după ce au jucat mai mult de o oră în inferioritate numerică

Chindia Târgoviște a terminat neînvinsă confruntarea cu Universitatea Craiova, ce a contat pentru etapa a 16-a Ligii 1.

Pe arena „Ilie Oană” , din Ploiești, cele două formații au terminat la egalitate, 1-1, după ce dâmbovițenii au jucat în inferioritate numerică mai mult de o oră. În minutul 27 al întâlnirii, croatul Ivancic a fost eliminat de arbitru după ce l-a lovit cu cotul în față pe Bălașa.

Punctul obținut cu oltenii a fost unul nesperat pentru dâmbovițeni, mai ales în prima repriză, când elevii lui Victor Pițurcă au dominat ostilitățile din teren. În schimb, în repriza a doua, care a aparținut Chindiei, jocul târgoviștenilor a arătat mult mai bine decât al adversarului și nu s-a observat nici o diferență ca aceștia ar evolua cu un om în minus.

În minutul 60, Ovidiu Bic, jucător împrumutat de Craiova la Chindia, a deschis scorul pe o pasă al lui Neguț, după ce l-a executat pe Pigliacelli din interiorul careului.

În schimb, patru minute mai târziu, Craiova a egalat prin Cicâldău, printr-un șut deviat de Aioani în poartă, dintr-o lovitură liberă trimisă din afara suprafeței de pedeapsă. Lovitura liberă obținută de craioveni prin Bărbuț, după un contact cu Yameogo, în marginea careului, a fost acordă foarte ușor de arbitrul piteștean Cătălin Popa.

Pe final de joc, Chindia a avut șansa desprinderii, dar șutul lui Neguț a trecut de puțin pe lângă bară.

În urma punctului obținut cu oltenii, Chindia a urcat pe locul 10 în clasament, cu 17 puncte acumulate. Etapa viitoare, pe 22 noiembrie, în deplasare, în deschiderea etapei a 17-a, Chindia va evolua împotriva campioanei CFR Cluj.

Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova   1-1 (0-0)

Marcatori: Bic (60)/ Cicâldău (64).

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, Neciu (80 Dumitrașcu) – Neguț (89 Novac), Rață, Bic, Yameogo – Dumiter (77 Voduț), Ivancic. Antrenor: Viorel Moldovan.

Universitatea: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa (62 Acka), T. Ferreira, Bancu – Ivanov (65 Ioniță), Cicâldău, Cosic – Bărbuț, Ivan, Mihăilă (68 Zakaric). Antrenor: Victor Pițurcă.

Sursă foto: AFC Chindia Targoviste